Bolečine v vratu so med najpogostejšimi v telesu. Zgornji del hrbtenice imenujemo vratna hrbtenica, ki je sestavljena iz 7 vratnih vretenc. Povezujejo jih diski in vezi, glavna naloga pa je podpora glavi in s tem omogočanje premikanje glave v vse smeri. Teh sedem vratnih vretenc je zato bolj povezanih z glavo, kot bi si včasih sploh mislili. Na primer, prvo vratno vretence, ki ga imenujemo tudi atlas, je povezano z dovajanjem krvi v glavo, notranjim in srednjim ušesom, lasiščem in hipofizo.
Prvo vratno vretence ali atlas je velikokrat tudi vzrok različnih težav, saj pride do zamaknjenosti. V takem stanju so možganski živci in živčne poti pod trajnim pritiskom. Najučinkovitejša metoda zdravljenja v tem primeru je terapija, pri katerem altas povrnemo v prvotno in pravilno lego. S tem telo ‘ponovno zadiha’.
Prikovani na sedež
Kvaliteta življenja se je v sodobnem času zelo poslabšala, saj smo se prikovali na sedeže za mize, pred računalnike, v avtomobile. Za redno aktivnost nam zmanjkuje časa, naše telo pa se počasi prilagaja tovrstnemu nenaravnemu položaju tako, da si pomaga z razvojem degenerativnih sprememb. Kako? V medvretenčnih ploščicah prihaja do izgube vode, zaradi česar se le te sesedajo, popokajo, pritisnejo na živčevje in tako se srečamo z mravljinčenjem v prstih ali po celi roki. Prisilna drža najpogosteje prizadene peto, šesto in sedmo vretence.
Pri bolečinah v zatilju si lahko hitro pomagamo sami. Pomagajo že hladni obkladki, rahle masaže, topel tuš ali raztezalne vaje. Z brisačo lahko simuliramo ovratnico in tako sprostimo zategnjen ramenski obroč.
Preizkusite naslednjo samoraztezno vajoUsedite se vzravnano ob steno. Ledveni predel naj bo za dlan odmaknjen od stene. Vzravnajte se tako, da boste imeli občutek, kot da vas nekaj na vrhu glave vleče navzgor. Z glavo ob steni počasi začnite brado potiskati navznoter tako, da občutite razteg v vratnem delu. Dihajte mirno in tako ostanite 10 sekund. |