Zima je tukaj, dnevi so kratki, sonce zahaja že okrog četrte ure popoldan. To pomeni, da veliko časa preživimo v temi, s tem pa naši biološki uri sporočamo, da je čas za spanje. Zagotovo vsi poznate občutek utrujenosti in zehanja, ki se nas loteva predvsem v zimskih dneh. Ampak, ali je res, da pozimi potrebujemo več spanca? Ali nas telo le zavaja?
Naj bo svetloba!
9 ur dnevne svetlobe je pozimi res težko izkoristiti, če smo zraven vsega tega še ves dan v pisarni ali kje drugje v zaprtem prostoru. Če imate možnost fleksibilnega delovnika, si namesto urice odmora za malico vzemite 2 ali 3 urice in se po kosilu odpravite še na daljši sprehod v naravo. Nadihajte se svežega zraka in naužijte se naravne svetlobe.
Če si ne morete privoščiti, da bi z delovnega mesta odšli za malo daljši čas, predlagamo, da svoj delovni prostor odprete svetlobi! Zima je, a razgrnite zavese, odstrite žaluzije in se nikakor ne pustite, da bi ves dan preživeli le pod umetno lučjo.
Zakaj se nam pozimi bolj spi?
Za to obstaja povsem znanstvena razlaga: zima je in naši možgani zaradi manjše količine sončne svetlobe proizvajajo večjo količino melatonina, hormona spanja. Zato se nam zdi, da smo pozimi bolj utrujeni kot v toplejših mesecih.
Sončna svetloba je za telo pomembna tudi zato, ker z njo dobivamo vitamin D. Da bi nadomestili izgubo, se lahko potrudimo, da ga bomo v telo vnesli s hrano. Kje ga najdemo? Največ ga je v ribjem olju, sardinah, lososu, tuni, mlečnih izdelkih in mleku. Naslednjič si za kosilo ali večerjo torej privoščite ribe!
Zimsko utrujenost in otožnost, na katero v veliki meri vpliva vreme, lahko preženemo z gibanjem na svežem, mrzlem in vlažnem zraku, na katerem bomo pozabili na stresne situacije, ki nas pestijo vsakodnevno. Prav tako bomo imeli več energije in bomo uspešni v boju z otožno zimo!