Zima podaljšuje naš spanec

zimsko-gibanje-v-naravi
Zima je čas teme, utrujenosti in spanja. A ne predajmo se! Izkoristimo dnevno svetlobo in gibajmo se na svežem zraku, ki bo pregnal stres!

Zima je tukaj, dnevi so kratki, sonce zahaja že okrog četrte ure popoldan. To pomeni, da veliko časa preživimo v temi, s tem pa naši biološki uri sporočamo, da je čas za spanje. Zagotovo vsi poznate občutek utrujenosti in zehanja, ki se nas loteva predvsem v zimskih dneh. Ampak, ali je res, da pozimi potrebujemo več spanca? Ali nas telo le zavaja?

Naj bo svetloba!

9 ur dnevne svetlobe je pozimi res težko izkoristiti, če smo zraven vsega tega še ves dan v pisarni ali kje drugje v zaprtem prostoru. Če imate možnost fleksibilnega delovnika, si namesto urice odmora za malico vzemite 2 ali 3 urice in se po kosilu odpravite še na daljši sprehod v naravo. Nadihajte se svežega zraka in naužijte se naravne svetlobe.

Če si ne morete privoščiti, da bi z delovnega mesta odšli za malo daljši čas, predlagamo, da svoj delovni prostor odprete svetlobi! Zima je, a razgrnite zavese, odstrite žaluzije in se nikakor ne pustite, da bi ves dan preživeli le pod umetno lučjo.

losos
Pozimi uživajmo več hrane, bogate z vitaminom D. Med dobro izbiro zagotovo sodijo ribe.

Zakaj se nam pozimi bolj spi?

Za to obstaja povsem znanstvena razlaga: zima je in naši možgani zaradi manjše količine sončne svetlobe proizvajajo večjo količino melatonina, hormona spanja. Zato se nam zdi, da smo pozimi bolj utrujeni kot v toplejših mesecih.

Sončna svetloba je za telo pomembna tudi zato, ker z njo dobivamo vitamin D. Da bi nadomestili izgubo, se lahko potrudimo, da ga bomo v telo vnesli s hrano. Kje ga najdemo? Največ ga je v ribjem olju, sardinah, lososu, tuni, mlečnih izdelkih in mleku. Naslednjič si za kosilo ali večerjo torej privoščite ribe!

Zimsko utrujenost in otožnost, na katero v veliki meri vpliva vreme, lahko preženemo z gibanjem na svežem, mrzlem in vlažnem zraku, na katerem bomo pozabili na stresne situacije, ki nas pestijo vsakodnevno. Prav tako bomo imeli več energije in bomo uspešni v boju z otožno zimo!

Želite narediti korak do zdrave hrbtenice? Naročite brezplačni e-priročnik.

Spletna stran za delovanje potrebuje piškotke. Nastavitve lahko spreminjate tukaj.